Сiмейна
Стоматологiя
Мельничука

Терапiя

Терапія Івано-Франківськ

Карієс – один із найпоширеніших і найбільш знаних стоматологічних діагнозів у всьому світі! Простими словами – „дірка в зубі”. Мудрішими словами – на поверхні зубів відбуваються процеси демінералізації, тобто руйнування зуба.
Коли ви споживаєте продукти з високим вмістом цукру, бактерії продукують кислоти, які атакують зубну емаль. А в результаті ми отримуємо біль від солодкого чи гарячого!

За статистичними даними, карієс уражає приблизно 97% населення України.

Які ж причини його виникнення?

Загальноприйнято вважати, що солодке згубно впливає на емаль, і це не підлягає сумніву. Однак, сам собою цукор не має прямого впливу на зуби. Уся справа в ланцюгових реакціях, які відбуваються після контакту з їжею (пончик-зубчик).
Низка бактерій, завдяки регулярному постачанню добрива для підтримки їхньої життєдіяльності, утворюють кислоту, яка „забирає/вимиває” компоненти зубної емалі, тобто, викликає процеси демінералізації (утворення карієсу).

Хорошою новиною є те, що наша слина допомагає відновити кислотно-лужний баланс і за рахунок певних ферментів, сприяє ремінералізації зуба! (Тому так важливо після їжі недовго жувати гумку – для стимуляції слиновиділення) Не варто забувати і про зубну пасту з фтором, яка також допомагає тримати процеси в рівновазі!

ОДНАК! Коли чинники, які руйнують емаль, переважають над чинниками, які сприяють її відновленню, а карієс зі стадії плями (яка є ще умовно зворотною і лікується без бормашини), перетворюється на „дірочку”, набуваючи цим незворотного характеру, – справи кепські! Адже ми і далі забезпечуємо поганим бактеріям солоденьке добриво, а „дірка” росте та може спричинити втрату зуба в недалекому майбутньому (за відсутності лікування)!

За глибиною ураження (від цього залежить потрібний розмір пломби) карієс поділяється на:

  • Карієс у стадії плями – зазвичай перебігає без симптомів. Демінералізована ділянка зуба втрачає блиск, стає більш світлішою, шорсткою, іноді здається пухкою. Дуже рідко (за гострого перебігу процесу) може виникнути чутливість на хімічні (солодке, солоне, кисле) і термічні подразники.
  • Поверхневий – дефект локалізується в межах емалі;
  • Середній – дефект поширюється за межі емалі і розташовується в поверхневих шарах дентину;
  • Глибокий – деструкція (руйнування) значної частини дентину з утворенням глибокої порожнини, дно якої відокремлене від пульпи (нерва) лише тонким шаром дентину.