Сiмейна
Стоматологiя
Мельничука

Пародонтологія

Пародонтологія Івано-Франківськ

Пародонтит (запально-дистрофічне ураження опорного апарату зуба) – одне з найпідступніших і найпоширеніших стоматологічних захворювань. Розвиваючись поступово, на початкових етапах він не викликає ні болю, ні сильного дискомфорту. І лише глибоко уразивши кісткові і м’які тканини опорного апарату зуба, пародонтит змушує звернутися до стоматолога.

Найбільш поширеною місцевою причиною розвитку пародонтиту є неправильний або нерегулярний догляд за ротовою порожниною. Зубний наліт, наявний на поверхні зубів і в міжзубних проміжках, – м’який і легко видаляється на початку, але згодом він проходить певні цикли „розвитку”. Результатом стає мінералізація нальоту і його трансформація у твердий зубний камінь. Цей процес у більшості випадків спостерігається у тих, хто не надає належної уваги щоденному догляду за ротовою порожниною або ж використовує неправильні рухи щіткою чи неправильно підібрану зубну щітку, зубну пасту та ополіскувач.

Як же ж проявляється пародонтит і які перші ознаки ми можемо запідозрити, що має спонукати Вас до звернення у клініку „Сімейна стоматологія Мельничука”?

I стадія (може виглядати як легке запалення ясен – гінгівіт). На цьому етапі людина може не надавати значення кровоточивості ясен: вона виникає тільки при механічному подразненні тканин, наприклад, при чищенні зубів чи вживанні твердих продуктів (моркви, яблук та ін.).
Ви можете ледве помічати сліди крові, які виглядатимуть цілком природньо: можливо Ви занадто сильно натиснули на зубну щітку або подряпали ясна твердим яблуком, і для занепокоєння немає причин. Але, якщо це не епізодичні випадки, то саме час звернутися до стоматолога.

На II стадії симптоми помітні не тільки хворому: неприємний запах із рота неможливо усунути за допомогою зубної щітки і пасти. Крім цього, спостерігаються очевидні зміни в яснах: вони стають менш щільними, пухкими, а зуби виглядають довшими, ніж зазвичай, – такий ефект зумовлений опущенням ясен (рецесією) і оголенням коренів. Проміжки між зубами збільшуються, а кровоточивість вже не здається випадковою і нешкідливою, а навіть під час вживання їжі в роті виразно відчувається специфічний присмак металу – присмак крові.

III стадія – зуби можуть стати чутливими до найменшої зміни температури або смаку, особливо гостро реагують на холодне, кисле і солодке. Коренів зубів оголюються в міру того, як опускаються ясна. Із ясен може виділятися гній, а запах із рота турбує все сильніше. Вживання їжі перестає приносити задоволення: хиткість зубів і набрякання ясен роблять пережовування навіть м’яких продуктів дискомфортним і часто болючим. Хвороба може викликати хронічний сепсис, сприяє ураженню серцево-судинної системи, нирок, суглобів, органів шлунково-кишкового тракту тощо. Науковцями доведено участь мікробів, які спричиняють пародонтит, у розвитку інфаркту, інсульту, хвороби Альцгеймера та ін.
У деяких випадках організм реагує на пародонтит „глобальними” симптомами – підвищенням температури тіла і погіршенням загального самопочуття.

Лікування пародонтиту здійснюється в кілька етапів:

1. Професійна гігієна ротової порожнини

Видалення зубних відкладень – невід’ємний етап при лікуванні пародонтиту. Ця процедура усуває фізичні перешкоди (наліт і камінь), що не дозволяють яснам відновити колишнє положення і щільно охопити зуби.

2. Медикаментозне лікування

Крім професійного чищенням зубів необхідне місцеве використання антисептичних, антимікробних і протизапальних препаратів, що зумовлене потребою впливу на хвороботворні мікроби і на запальний процес, а також ризиком поширення інфекції на інші тканини й органи. У розвинутих стадіях пародонтиту необхідне також призначення медикаментів усередину.

3. PRF-плазмотерапія

PRF – Platelet Rich Fibrin – збагачений тромбоцитами фібрин, який отримують з крові пацієнта шляхом її обробки на спеціальній центрифузі.
Це – ін’єкції в ясна PRF, тобто аутоматеріалу, при введенні якого в організм неможливий розвиток будь-яких алергічних або інших негативних побічних реакцій. Крім того, для його утворення НЕ застосовуються додаткові агенти (!), а лише використовується спеціальний режим обробки крові в апараті. Отже, цей матеріал повністю біосумісний з організмом, з якого був отриманий. Основною його складовою є тромбоцити (клітини крові), які є багатим джерелом різних факторів росту, необхідних клітинам організму для їхнього відновлення.

4. Хірургічне лікування

У разі пародонтиту ІІІ ступеня, коли запалення поширилося глибоко на кісткові тканини, виникає необхідність хірургічного втручання.
Такі маніпуляції передбачають часткове висічення ясен (гінгівектомія), промивання пародонтальних кишень розчинами медикаментів, видалення зубного каменю із важкодоступних ділянок (під’ясенний кюретаж), клаптеві операції тощо.
У низці випадків хірургічне лікування пародонтиту передбачає внесення в кісткові дефекти щелеп замінників кісткових тканин або накладання штучних мембран для відновлення опорного апарату зуба.

Яким би неприємним і небезпечним не був пародонтит, зуби і ясна можна захистити від цього захворювання! Дотримуючись нескладних правил догляду за ротовою порожниною, Ви можете не допустити його розвиток! Гігієнічні процедури двічі на день правильними рухами і правильно підібраними засобами, застосування зубної нитки й ополіскувача в поєднанні з регулярними оглядами у стоматолога – запорука здорових зубів! Незважаючи на те, що пародонтит – це незворотнє захворювання, вчасним лікуванням у пародонтолога можна зупинити прогресування хвороби на багато років.