- Не так давно зубні протези були популярним весільним подарунком на Британських островах, адже люди очікували, що досить швидко втратять всі зуби і прискорювали процес видаленням зубів у відносно молодому віці.
- Мао Цзедун, як і багато китайців в той час, відмовлявся чистити зуби. Замість цього він полоскав рот чаєм і пережовував чайне листя. “Навіщо чистити? Хіба тигр коли-небудь чистить зуби?” – говорив він.
- Зубні щітки з нейлоновою щетиною вперше з’явилися в 1938 році. Однак щітки з щетиною з інших матеріалів існували задовго до цього. Так, в Китаї перші такі щітки з’явилися в 1498 році. Матеріалами для них слугували свиняча щетина, кінське і борсукове волосся.
- Зуб – єдина частина людського організму, яка нездатна до самовідновлення.
- Абсолютна сила жувальних м’язів на одній стороні дорівнює 195 кг, а скорочення м’язів з двох сторін може досягати сили 390 кг. Звичайно, такий тиск не зможе витримувати пародонт, і тому звичайне жувальний тиск дорівнює 9-15 кг (ну максимум 100 кг, якщо ви гризете горіхи).
- Щоб підвищити зацікавленість у збереженні здорових зубів і ясен серед дванадцяти мільйонів населення, в Китаї було встановлено національне свято, назву якого можна перекласти як “День любові до своїх зубів” і яке проходить щороку 20-го вересня.
- Цукор був вперше доданий в жувальну гумку стоматологом Уільямом Семплі в 1869 році.
- Всесвітньо відомий виробник зубної пасти компанія Колгейт зіткнулася з несподіваною перешкодою при просуванні своєї продукції на ринку іспаномовних країн. У перекладі з іспанського “Колгейт” означає наказ “йди і повісься”.
- За законом штату Вермонт, США жінка не має права носити зубні протези без письмового дозволу її чоловіка.
- До того як в 19 столітті була винайдена технологія виготовлення штучних керамічних зубів, в якості матеріалу для зубних протезів використовувалися зуби солдатів, полеглих на полі битви. Так, після громадянської війни в США англійські стоматологи отримували цілі бочки таких вантажів.
- Електричний стілець був винайдений стоматологом.
- Якщо ви правша, то більшу частину їжі ви пережовуєте на правій стороні щелепи, і навпаки, якщо ви лівша, то на лівій.
- При дворі французького короля Людовика XI аристократки харчувалися тільки супом, тому що вони були впевнені, що надмірні жувальні зусилля можуть викликати передчасну появу зморшок на обличчі.
- Стародавні японські стоматологи видаляли зуби голіруч.
- Першими “стоматологами” були етруски. Вони вирізали штучні зуби із зубів різних ссавців вже в 7 столітті до н.е., а також уміли виготовляти мостовидні протези, достатньо міцні для жування.
- Зубна емаль – найтвердіша тканина в організмі людини.
- Зубні протези можуть бути радіоактивними. З одного мільйона протезів приблизно половина має керамічний компонент з мікроскопічними вкрапленнями урану. Без додавання урану протези мали б зелений матовий відтінок при штучному освітленні.
- За даними Американської стоматологічної асоціації, більше половини американських школярів не мають жодної каріозної порожнини на постійних зубах, в порівнянні з 26% у 70-х роках.
- Незважаючи на те, що кальцій необхідний для кісткових тканин, 99% всього кальцію в організмі знаходиться в зубах.
- Перша ортодонтична конструкція була виготовлена П’єром Фошаром в 1728 році. Вона представляла собою плоску смужку металу, що прикріплювалась до зубів за допомогою нитки.
- Джордж Вашингтон, у якого майже не було власних зубів, дуже ретельно стежив за станом зубів своїх шести коней, щодня наказуючи оглядати і чистити їх.
- Як не дивно, вже декількома дослідженнями було доведено, що какао-порошок, що входить до складу шоколаду, містить речовини, що перешкоджають утворенню карієсу.
- Якщо в одного з однояйцевих близнюків не вистачає того чи іншого зуба, як правило, такий же зуб відсутній і у іншого близнюка.
- Зубна паста була винайдена єгиптянами приблизно 5000 років тому і була сумішшю вина і пемзи.
- З часів ранньої Римської імперії і до 18 століття сеча була одним з основних компонентів зубної пасти, тому що аміак, який міститься в ній, володіє чудовими очисними властивостями. І до сьогодні аміак входить до складу багатьох зубних паст.
- За день у роті утворюється приблизно 1,4-1,5 літра слини.
- Магазинам міста Провіденс, штат Род-Айленд, США, законом заборонено продавати зубні щітки в суботу.
- Тільки 20% алмазів піддається ограновуванню. Завдяки твердості каменю більшість алмазів йде на виготовлення різних інструментів, таких як, наприклад, стоматологічні бори.
- Найдорожчим зубом став зуб Ісаака Ньютона, проданий в 1816 році за 730 фунтів стерлінгів (приблизно 3,241 $ сьогодні), після чого він був вправлений в перстень.
- Першою дипломованою жінкою-стоматологом в США стала Люсі Тейлор в 1867 році.
- Найпоширенішими в світі хворобами є різні захворювання пародонту, такі як, наприклад, гінгівіт (запалення ясен). Мало кому на всій планеті вдається уникнути тієї або іншої його форми.
- Бор був винайдений Джоном Грінвудом в 1790 році.
- Американськими стоматологами використовується близько 13 тонн золота на рік для виготовлення коронок, мостів, вкладок і зубних протезів.
- У китайському місті Куланг існує 7 центрів збору використаних зубочисток. За кожен фунт (приблизно 454 г) зубочисток центр виплачує 35 центів.
- 19 квітня 1999 у Феніксі, штат Арізона пройшла акція “За здорову усмішку”. 1365 американських школярів вишикувались у формі зубної щітки й одночасно чистили зуби протягом 3 хвилин і 3 секунд.
Довга і цікава історія стоматології містить багато різних дивацтв і повір’їв. Деякі з них доволі кумедні:
- Щоб позбутися від зубного болю, зваріть земляного хробака у вині. Отримане зілля використовуйте як вушні краплі.
- Щоб полегшити біль в яснах, потріть їх зубом людини, померлої насильницькою смертю (про процес добування ліків краще не замислюватися).
- Зубний біль можна вилікувати, роблячи компреси, на відповідне до сторони щелепи плече. Компрес можна зробити з таких складників: фіги, шафран, гірчичне насіння та оливкове масло.
- Щоб зуби не руйнувалися, використовуйте як полоскання “відвар” з собачих зубів у вині.
- Для зміцнення розхитаних зубів прив’яжіть до щелепи жабу.
Усі матеріали носять виключно інформаційний характер. Якщо вас турбує зубний біль, або інші стоматологічні проблеми – будь-ласка, зверніться за консультацією до лікаря.